Ektomorf Vücut Geliştirme Nedir?

İnsanların vücut tipleri endomorf, mezomorf ve ektomorf olarak adlandırılır. Ektomorf vücut tipi genel olarak sıska olarak tabir edilir. Ektomorf vücut tipine sahip kişiler beslenmesine ve antrenmanlarına dikkat ettiğinde vücudunu geliştirmeleri ve daha çok kas kütlesine sahip olmaları mümkündür. Ektomorf vücut geliştirme nasıl olmalı merak edenler için bu yazımızda anlattık.

 

Ektomorf hakkında öncelikle genel bir bilgiye sahip olmak gereklidir. Böylelikle yapılan antrenmanlar buna göre seçilir. Ektomorf yapılı insanların omuzları dar ve diğer vücut tiplerine göre eklemleri hafif ve küçük yapılıdır. Genellikle boyları uzun olan bu kişilerin metabolizmaları da çok hızlı çalıştığı için kilo almaları diğer vücut tiplerine göre daha zordur. Bunun için diyetisyenden yardım alarak beslenme düzenini buna göre oluşturmak büyük önem taşır.

Beslenmeden sonra vücut geliştirme için yapılan antrenmanlar oldukça büyük önem taşımaktadır. Ektomorf vücut tipine sahip insanlar büyük kasların çalışmasını hedef almalıdır.  Düşük setler ile yapılan, yüksek ağırlıklı antrenmanlar bunun için birebirdir. Haftada 5 6 antrenman başlangıç için yeterli olmaktadır. Bunun 3 tanesi tam vücut antrenmanı olmalıdır. Geriye kalan 2 3 antrenmanda ise vücudunuzda öne çıkarmak istediğiniz bölümlere odaklanmalısınız. Daha sonra bu antrenmanları yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Ne kadar yüksek hacimli çalışırsanız kas çalışmasını o kadar arttırırsınız. Böylelikle kasların gelişimi istediğiniz gibi olur. Bu aşamada çömelme, deadlift, bench press gibi karma hareketler uygulayabilirsiniz. Karma hareketler de kasları uyarma konusunda oldukça etkilidir. Tüm bunları yaparken yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olmalısınız. Özellikle protein alımı kas yapımı için gereklidir. Günlük ağırlık başına 2 gram kadar protein, gerek besinler ile gerekse besinlerin yeterli gelmediği durumlarda supplementler ile karşılanmalıdır. Antrenmanlara ve yeterli beslenmeye özen gösterildiğinde ektomorf vücut tipi oldukça büyük bir avantaja dönüşecektir.

yorum Yap