Dumbbell’la Çalışanlar İçin İpuçları

Dumbbell, dambıl veya dambell ne derseniz deyin ben bu yazıda dambıl olarak yazacağım 🙂 Dambılla çalışma yaptığınızda kas yapabilir ve vücudunuzu geliştirebilirsiniz. Ancak bunun için dambılla vücut geliştirme teknikleri çerçevesinden hareket etmek gerekir. Dambıl vücut geliştirme peki dambıllarla hangi bölgeleri geliştirebilirsiniz? Hangi hareketleri yapabilirsiniz?

Dambıl Ne İşe Yarar?

Dambılla çalışma yaparak göğüs kaslarınızı geliştirebilirsiniz. En hızlı kuvvetlenen göğüs kasları gurubu için evlerinizde de yapabileceğiniz basit hareketlerle formda bir göğüs yapısına sahip olursunuz. Yere uzanarak dambıl kaldırarak göğüs kaslarınızı çalıştırmanız mümkün. Ancak bu bölge için en ideal çalışma hareketi şınavdır. Dambılla vücut geliştirme teknikleri içerisinde omuz geliştirme hareketleri ise daha etkilidir. Oturarak dambılları kaldırın ve başınızın üstünde birleştirin. Tek dambıl kullanarak iki kolla öne dambıl kaldırmayı yapın. Bu şekilde omuzlarınızı aktif şekilde çalıştırabilirsiniz

Dambıl Hareketleri

Tek dambılla kanat kaslarına çalışın. Tek tek sırayla dambılla sağ ve sol öne doğru kaldır. Tüm bunları ayrı ayrı setlerle yaptığınızda omuz kaslarınız gelişecektir. Dambıl vücut geliştirme çalışmalarınızı sırt ve kanat kasları için de yapabilirsiniz. Tabi dambılın en çok kullanıldığı kas grubu şüphesiz kol kasları için yapılan setlerdir. Ön kol kaslarını geliştirmeye yönelik hareketler yanında arka kol kaslarının geliştirmeye yönelik hareketler de vardır. Dambıl ile yaptığınız çalışmalar da kol kaslarına yönelik olanlarda ayrıca bileklerinize yönelik güçlendirmeyi de sağlarsınız. Crunch hareketleri ile karın ve mide kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bacak kaslarınızı ayrıca bel kaslarınız da geliştirebilirsiniz.

Kısacası dambılla vücut geliştirme teknikleri içerisinde birçok hareketi bir arada görebilirsiniz. Bu hareketler sayesinde, evinizde dambıl vücut geliştirme setlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Dambılla çalışma salonda çalışmadan daha fazla zaman ve sabır gerektirebilir. Bu nedenle biraz daha güç ve sabır gerektirecektir. Tüm bu çalışmaları yaparken amacınız vücut geliştirmedir. Bu nedenle fiziksel ihtiyaçlarınızı doğru karşılamalısınız. Hem besin diyetlerini hem ek gıdaları hem de düzenli uykuyu asla unutmayın ve ihmal etmeyin.

yorum Yap