CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

CLA  güçlü bir antioksidandır. Yani CLA‘ya sadece yağ yakıcı olarak bakmamak gerekir. CLA‘nın yağ yakmaktan ziyade, yağı depolamayı önleyen bir işlevi vardır. CLA esansiyel, özel bir yağ asididir.

Uyarı: L Carnitine veya CLA gibi yağ yakımına yardımcı ürünleri piyasada “bitkisel yağ yakımı” , “zayıflatıcı hap” vb tabirlerle satılan ne işe yaradığı belli olmayan ilaç türevi şeylerle asla kıyaslamayınız.

CLA Nedir? Ne İşe Yarar?

CLA, Omega-6 doymamış temel bir yağ asididir. CLA, besindesteği olarak aspir bitkisinden elde edilen bir yağdır. Bu madde doğada kırmızı ette bol miktarda bulunur. Yağ depolanmasını engelleyici olması yanı sıra kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyici etkilerini de bulunmuştur. İnsan vücudunda direk olarak üretilemediği için az da olsa ancak beslenmeyle dışarıdan alınabilir.

İnsan vücudunda yağların ürettiği “Lipoprotein Lipaz” adlı bir enzim bulunmaktadır. Bu enzim, yağların hücrelerde depolanmasını sağlamaktadır. Aslında açlık durumunda kullanıma hazır enerji açığa çıkarmak için bu enzim salgılanır. Bu hormon insandan insana değişir. Bayanlarda kalça basen, erkeklerde ise bel ve göbek bölgesinde yoğun olarak salgılanmaktadır. CLA‘nın, bu hormonu kısıtlayarak vücudun yağ depolamasını engellediğini görülmüştür. Yemeklerden aldığımız yağ, CLA ile birlikte hücrelerde tutunamayacak ve direk hazır enerji olarak kanımıza karışarak kullanılacaktır. En iyi etki için CLA kullanırken spor yapmak gerekir. Spor  ile yağları enerji olarak kullanıp kolayca yakmamız daha kolay olacaktır.

Amerika’da hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada CLA verilen farelerin bir süre sonra yağ oranı %50 oranında düşüş görülmüştür. Tabi insan bedenindeki etkileri aynı oranda değildir. Tüm deneklerde yağ oranlarında aşırı azalma gözükmese bile yağ dokusunun büyüme hızının durduğu belirlenmiştir.

Rowett Research Institute’deki araştırmacılar  Nisan 2005 tarihinde, European Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir çalışmada, CLA’nın bağışıklığa olan etkilerini üzerine çalışma yaptılar.  Araştırmacılar, 12 hafta boyunca günde 3000 mg. CLA takviyesinin, enfeksiyonla savaşan IgA ve IgM proteinlerini çoğalttığını tespit ettiler. Aynı zamanda, anti-enflamatuar kimyasalları çoğaltıyor ve sitokinler denen enflamatuar öncesi kimyasalları azaltıyordu.

1980’li yıllarda, University of Wisconsin’de görev yapan Dr. Michael Pariza ekibiyle birlikte, CLA’nın kanser tümör büyümelerini engellediğini gösteren çalışmalar yayınladılar. O tarihten beri, diğer bir çok araştırma, CLA’nın kansere karşı savaşma potansiyeline odaklanmıştır. 2006 yılında Anti Cancer Research‘de yayınlanlanan bir çalışmada, araştırmacı bilim adamı Li-Shu Wang, CLA’nın insanlardaki göğüs kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini üzerine çalışmıştır. Dr. Wang’a göre CLA tümörü baskılayan genlerin daha iyi çalışmasına neden olmaktadır. Cornell University ve National Academy of Sciences a göre;  CLA deney hayvanları üzerinde, karsiyogenezi inhibe eden tartışmasız tek yağ asididir.

Tüm diyet programlarını veya diyetisyenlerin görüşlerini inceleyin, “yağ yakmak için sağlıklı yağ alınması gerek” cümlesini sıkça kullanırlar. İşte CLA dediğimiz şey de bu “sağlıklı yağ”ı bize sağlar.

CLA Doğada Nelerde Bulunur?

Doğada süt, tereyağı, sığır ve koyun etinde bulunur. Besinlerin içeriğine göre oran olarak sıralayacak olursak

 • Kuzu eti
 • Doğal süt
 • Doğal tereyağı
 • Köy peyniri
 • Büyükbaş eti

CLA’nın Faydaları Nelerdir?

CLA nedir sorusunu ilk defa siz sormadınız… CLA hakkındaki araştırmalar 30 yıldır yapılmaktadır. Bu araştırmalarla birlikte CLA‘nın farklı alanlarda da etkileri olduğu görülmüştür. Yağ hücrelerinin depolanmasını önlediğinden bahsetmiştik. Bunun dışındaki faydaları ise şunlardır

 •  Yağların yakılmasını sağlayarak enerji verir, kas gelişimine katkıda bulunur.
 • Metabolizmayı hızlandırır ki bu bir sporcu için nimettir.
 • Yağ oranının azalmasıyla birlikte Trigliseridi (kandaki yağ oranı) düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fareler üzerindeki deneyler neticesinde kanser hücrelerinin oluşumunu azalttığı görülmüştür
 • İnsülin direncini azaltır. (İnsülin direncinin yüksek olması kilo alımını destekler)
 • HDL olarak isimlendirilen iyi kolesterolü yükseltir.

Antioksidan etkisi olduğundan bahsetmiştik. Yağ oranını azaltarak yağsız bir kas kütlesi oluşumuna yardımcı olduğu için hücreler için gençleştirici bir etki oluşturmaktadır.

Vücutta yağ dokusu, kas dokusuna göre hacim olarak 2 katı yer kaplar. CLA kullanımıyla eriyen yağ hücrelerinin yerine kas hücrelerinin yerleştiğini görülmüştür. Yani bu şekilde “yağsız kas kütlesi” alımı gerçekleşmiştir. Bu da vücudu sıkılaştırır daha fit bir görüntü sağlar.

CLA ile ilgili kendi tecrübelerimi söylemek gerekirse öncelikle gerçekten deri altındaki yağı azalttığı bir gerçek, fakat şunu eklemeliyim ki CLA anlık etki veren bir ürün değil, düzenli bir kullanım gerektiriyor. Özellikle düzenli bir diyet döneminde bir kaç ay kullanırsanız gerçekten güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bu arada l-carnitine ile birlikte kullanıldığında özellikle bayanlarda ciddi manada selüliti azalttığı ve cilt dokusunu da güzelleştirdiği gözlemlenmiştir.

CLA Nasıl Kullanılır?

CLA, l-carnitine ile birlikte kullanılırsa daha başarılı sonuçlar verecektir. CLA dışarıdan aldığımız yağların vücudumuzda depolanmasını engellerken, l-carnitine sayesinde de vücudumuzda depolanan yağların eritip enerjiye dönüşmesini sağlayacak. Tabii kullanımı esnasında mümkün olduğunca diyet ve egzersiz yapılmalıdır. Bu şekilde uygulanırken yemeklerden önce günde 2-3 kapsül kullanılır. Pek çok çeşit CLA markası bulunmaktadır. O nedenle günlük belirlediğimiz 2-3 kapsül ortalama miktardır, ürünün kullanım önerisine mutlaka uyunuz.

CLA Yan Etkileri Ve Zararları Var Mı?

CLA ile ilgili şuana kadar hiç bir yan etki görülmemiştir. Sonuçta omega 6 yağ asidi(balık yağı gibi düşünün) Fakat kullanımı sırasında egzersiz yapılırsa daha etkili olur. Çünkü CLA, günlük gıdalardan aldığımız yağların vücutta depolanma miktarının azalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz birlikte rahatlıkla kullanılabilir. CLA‘nın fazla tüketiminde mide rahatsızlığı yaşanabilir, bunun haricinde bilinen herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. CLA ürünleri bağırsaklardan yağ emilimini azalttığı için kullanılan diğer ilaçların da emilimini dolaylı yoldan bir miktar azaltabilmektedir, o sebeple çok hassas ve önemli ilaç tüketimi yapanların(kalp ilacı, şeker ilacı vs) CLA tüketimini doktorlarına danışmaları daha doğru olur.

En İyi CLA Hangisi?

CLA olarak piyasada pek çok marka mevcut, fakat yağ gerçekten kalitesi değişken bir ham madde. O yüzden mutlaka iyi markaların ürünlerini tercih etmelisiniz. Bu arada CLA kullanımlarının en az bir kaç aylık düzenli kullanım periyoduyla sonuç verdiğini de hatırlatmak isterim.

Yorumları Göster (3)