Vücut Ağırlığını Korumak İçin Yiyecek Kategorisi

Sporcu beslenme kategorisi içinde özel diyet listeleri vardır. Bu listelerden bazıları ek takviye amaçlı, bazıları kilo almak, bazıları da fazla kilolardan kurtulma amacında olan sporcular için özel hazırlanmaktadır. Sporcu diyet listeleri ile eğer ideal kilonuzdaysanız, bu kiloda kalabileceğiniz besinleri tüketmelisinizdir. Bu sayede hem ideal kilonuzda kalır, vücut ağırlığınızı korursunuz hem de sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. İdeal kilonun tespitinde ise yaş, boy, kilo ve fiziksel aktivite gibi etkenlerin birlikte hesaplandığı bir derecelendirme vardır. Ardından ideal kilo tespit edilir ve vücut ağırlığının korunması adına tüketilecek yiyecekler belirlenir.

 

Öncelikle günlük almanız gereken kalori ve protein miktarı tespit edilmelidir. Bu miktarları sağlayan sporcu diyet listeleri uygulanmalıdır. Sporcu beslenme kategorisi içinde yaptığınız spora veya fiziksel aktivitenizin durumuna göre de yiyecek listesi oluşturulur. Üç öğün eksiksiz ve ara öğünlerin de tespiti ile mutlaka yapılmalıdır. Ara öğünlerde çoğunlukla meyve, sebze, süt ve ayran ürünleri tüketilmelidir. Şeker, çikolata, kek, börek, yaş pasta ve yağlı, hamur işi yiyeceklerden uzak durulmalı. Özellikle gece ve akşamdan sonra bu tarz yiyecekler tüketilmemelidir. Alkollü içecekler, gazlı-gazsız içecekler yerine ayran, taze sıkma meyve suları gibi sağlıklı içecekler tüketilmelidir. Vücut ağırlığının korunması için lif içeriği yüksek gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir. Bulgur pilavı, kuru baklagiller ve meyve tüketimi bu konuda son derece önemlidir. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğinizde kilonuzu korumak çok kolay hale gelecektir.

 

Bir uzman yardımı ve diyetisyen desteği ile sporcu beslenme kategorisi belirlenmeli ve günlük kalori ve protein tüketim oranı tam olarak hesaplanmalıdır. Sporcu diyet listeleri dışında günlük su tüketiminin belirlenmesi de vücut ağırlığını korumanızda, ideal kilonuzda kalmanıza yardımcı olacaktır. Öğün kaçırmamak ve düzenli spor yapmayı bırakmamak da vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olacak diğer önemli faktörlerdendir.

yorum Yap