Arnold Schwarzenegger’in 20 Motivasyon Sözü

Avusturya’lı Mr. Olimpiya lakaplı Arnold Schwarzenegger‘in vücut geliştirme hayatı, başarı ve mutluluğa dair motivasyon ve ilham verici Antreman.NET okuyucularına özel Türkçe’ye çevirip derledik (Tüm sözler özenle Türkçe’ye çevrilmiştir, kaynak göstermeden paylaşmamanız önemle rica olunur.)

-“Son yapılan 3-4 tekrar kaslarınıza esas büyümeyi sağlar. Bu acıya dayanabilen şampiyon olmayan biriyle gerçek şampiyonu birbirinden ayırır.”

-“Çocukken her zaman kazanan atletleri kendime idol edinirdim. Bir şey var ki o da kahramanları her zaman idol edinin. Kendinizi onların yerinde görebilmenin bir diğer şeklidir. Ne zaman başarılı insanlar gördüysem, kendime şunu demişimdir: ‘Orada olmalıyım.’.”

-“Şampiyon olmanın yolu zorunlu tekrarlardan, işkenceden ve acılı süreçten geçer. Bu yüzden ben buna rutin işkence diyorum. Çünkü zorunlu işkence gibi. Daima vücuduma işkence ediyorum. Bu acı konusunda bana yardım eden şey onu zevk olarak görebilmem. Acı beni geliştiriyor. Gelişmek ise tam olarak istediğim şey. Bu yüzden benim için acının manası zevk. Bu acıyı ne zaman hissetsem cennette gibi oluyorum. Gerçekten mükemmel. İnsanlar bunun mazoşistlik olduğunu düşünüyorlar fakat yanılıyorlar. Bir neden için unsur olan acıyı seviyorum. Koluma giren iğneyi elbet sevmiyorum. Lakin şampiyon olmam için gereken acıyı gerçekten seviyorum.”

-“Vücut geliştirme tıpkı diğer sporlar gibidir. Başarılı olmak için kendinizi %100 antremana, diyete ve mental olarak hazır olmaya adamalısınız.”

-“Bir çok kimse pump’ın ne denli önemli olduğunu bilmez. Tecrübe edindikçe anlaşılır. Hissettiğim en güzel şey diyebilirim. Pump’ı araştırdım çünkü büyüyen kaslara sahip olacaktım. Kanım kaslarımda dolaşırken pump yaparım ki onları gerçekten kanımla birlikte sıkılaştırır. Sanki derim her hangi bir dakikada patlayacakmış gibi olur. Biri kaslarımın içine hava sıkıştırmışçasına. Kasların şişik durmasını sağlar. Gerçekten fantastik bir his.”

-“Karşılaştığımız aşılamaz dediğimiz şeyler olabilir. Lakin senelerce yaptığım antrenmanlardan ve yarışmalardan bazı şeyler öğrendim. Azıcık daha fazla kaldıramayacağımı düşünüp de yaptığım tüm set ve tekrarlar bana bazı şeyleri öğretti. İşte bu öğrendiğim şey: Bizler daima düşündüğümüzden daha güçlüyüz.”

Arnold-Schwarzenegger-Kimdir

-“Sporda karşılaştığınız fiziksel engeller ile hayatta karşılaştığınız engeller size güçlü bir karakter kılmaya yeter.”

-“Sağlığınız için yapacağınız en iyi aktiviteler pump yapma ve gayret etme.”

-“Hiç bir kısa yol yoktur her şey tekrar, tekrar, tekrar.”

-“Şahsen egzersiz yapmaya bağımlıyım ve her gün bir şeyler yapmaya.”

-“50 sene önce yaptığım egzersizleri yaparım ki hala işe yarar. 50 sene önce yediklerimi yerim ki hala işe yarar.”

-“15 yaşıma geldiğimde, kıyafetlerimi çıkarttım ve aynada kendime çıplak olarak baktım ve farkettim ki vücudumun geri kalanıyla karşılaştırdığımda mükemmel orantıda 50 cm’lik kollara ihtiyacım vardı.”

-“Vücut geliştirmede olduğu gibi, hayatta da kaybetmek gelişmek için gerekli bir tecrübedir. Eğer sınırlarımızı test etmemişsek, nasıl ne kadar gücümüz olduğunu bilebiliriz ? Nasıl gelişebiliriz ?”

-“Dışardan bakıldığında narsistmişim gibi gözüküyor çünkü hep kendime aynada bakıyorum. Fakat bilmedikleri şey, ben sadece ne kadar yol aldığımı kontrol ediyorum. Kaslarımın istediğim kıvama geldiğini başka nasıl anlarım ? Onları esnetip aynada bakıyorum ve ölçüm alıyorum. Ayna, her bir kasınızın biçimini görebileceğiniz en iyi yol. Anlaşılması zor çünkü bazen bir başka vücut geliştirici dahi göremiyebiliyor ne kadar geliştiğimi. Mesela bir yüzücü için kronometre onların aynasıdır. İnsanlar garipçe kendilerinden korkuyorlar ve aynada kendilerine bakmalarını yadırgıyorlar.”

-“Güç galibiyetten gelmez. Senin çabaların gücünü geliştirir. Sıkıntılı süreçlerden geçtiğinde karar verip teslim olmadığın zamandır güç. “Kaybetmek bir seçenek değildir. Herkes başarılı olmak zorunda.”

-“Senin de bildiğin gibi, daima optimist biriyim.” “Mızmızlanmayı bırakın.”

-“Aç kalın, sağlıklı olun, nazik olun, kendinize gerçekten inanın ve sınırların ötesine geçin.”

-“Başarı asla tesadüfen gelmez. Her rüya belirli bir riski taşır, özellikle kaybetme riski. Fakat ben risk almaktan geri durmadım. Düşünün ki başarılı biri risk alıyor ve kaybediyor. Böylelikle o kişi bir daha denemeli. Daima kaybedecek değilsiniz. Eğer on kez denerseniz, onbirinci denemede daha iyi bir şansı oluşturursunuz, öyleyse hiç denemediyseniz deneyin.”

-“Eğer dünyadaki herkes gibi olacaksanız bunun anlamı ne ?”

yorum Yap