Yağ Yakan Besinler

Doğada yağ yakımına faydalı pek çok besin vardır. Bunlar kilo vermemizi yağlarımızı eritmemizi sağlarlar. Kolay bulunabilen ve yağ yakımını kolaylaştıran bu besinleri doğru kullandığımızda yağ yakımına katkıda bulunabiliriz. Gelin bu besinlere yakından bakalım

Yağ Yakımına Yardımcı Besinler

Ananas

Ananasta olan enzimlerden bazıları balık ve kırmızı ette bulunan proteinlerin parçalanmasında büyük etki bulunduruyor. Böylece protein hücre içine daha kolay girerek vücudun bu proteinlerden faydalanmasını sağlar. Gün içinde erken vakitlerde tükebilebilir.

Elma

Elmanın sağlığımıza sayılamayacak kadar yararı olmasını herkes biliyordur. Bu faydalardan biri de iştahınızı kapatarak kilo vermemize yardımcı olur. Bunun sebebi de elmanın içindeki pektin maddesidir. Uzun süre tok kalmanızı ve gereksiz atıştırmaları engeller.

Enginar

Enginarın faydası vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamasıdır. Bu toksinlerin atılmasında da cynarin isimli madde etkilidir. Karaciğer dostu enginar bol magnezyum içerir ve yağ yakımını hızlandırır. Bol bol tüketirseniz faydasını görürsünüz.

Fasulye

Yağ oranı hiç içermeyecek kadar az ve protein bakımından zengin olan fasulye zayıflamak isteyenlerin listesinde ilk sırada bulunmalıdır. Hem elma gibi tok tutması kuvvetli olup kolesterolu düzenler ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca kaliteli bir karbonhidrat kaynağıdır.

Kırmızı Acı Birer

Bibere acı tadı veren capsalcin maddesi metabolizmayı hızlandırır, vücut ısısını arttırır. Vücut ısısını hızlandırdığı için vücut yükselen ısıyı düşürme gereksinimi duyar. Bu sayede enerji harcar ve yağ yakımı kolaylaşır. Zerdeçal da kırmızı acı biberde ki yararlara benzerdir. Her yemekte kullanın fakat orjinal acı biber olduğuna emin olun.

Rezene

Aroması bakımından zengin olan rezene içindeki uçucu yağlar sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve enzim oluşunu hızlandırır. Ayrıca yağların vücutta depolanmasını engeller. Ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Tavuk Eti

Beyaz tavuk eti protein açısından oldukça zengin yağ açısından ise fakirdir(özellikle göğüs kısmı) Tavuk dışında piliç, deve kuşu ve hindi de aynı özelliklere sahiptir. Bu besinler zengin birer protein kaynağı olduğunu herkes biliyor. Ve bunların ayrıca cildin yağ dokusunu güçlendirdiği de cabası.

Yaban Mersini

C vitamini hazinesi yaban mersini aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Ona koyu rengi veren madde, serbest radikalleri yok eder ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Ara öğünlerde 5-6 tane tüketebilirsiniz.

 

yorum Yap