Protein Tozlarına Dair Bilinmesi Gerekenler

Protein tozu, sporcuların günlük almaları gereken proteini sağlıklı ve hızlı bir şekilde almalarını sağlayan bir üründür. Birçok uzman doktor ve diyetisyen tarafından da tavsiye edilen protein tozları, vücuttaki kas oluşumunu hızlandırdığı için sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Protein Tozlarının Faydaları

Protein tozu düzenli ve kontrol altında kullanıldığı zaman enerji ve güç verir. Vücudun tüm protein gereksinimini karşıladığı için de dışarıdan bir besine ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı için de kilo vermeye yardımcı olur.

Protein Tozlarının Zararları

Protein tozlarının en büyük zararı doz aşımıdır. Günlük hayatımızda zaten dışarıdan almamız gereken proteinin fazlasını alırız. Vücudumuz bunu görmezden gelebilir. Ancak daha fazla ve hızlı kas yapmak için önerilen miktarın fazlasını almak ne yazık ki bunu sağlamaz. Alınan fazla protein sebebiyle vücutta kalsiyum kaybı ve kemik erimesi görülmektedir. Aşırı tüketimi sonucunda böbrek ve ciğerlerimizin ise olduğundan fazla çalışmasını sağlar.

Sporcuların Protein Tozu Gereksinimleri

Profesyonel veya düzenli olarak spor ile uğraşıyorsanız protein ihtiyacınız normal bir insandan çok daha fazladır. Bu ihtiyacı gidermek için yenilen gıdalar çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Özellikle bazı sporlar kaslara daha fazla yöneliktir. Bu sporlara örnek olarak ağırlık çalışmaları, yüzme ve boks verilebilir. Sporcu beslenmesi hakkında bilinmesi gereken püf nokta ise proteindir.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılır

Protein tozuna çoğu zaman spordan önce alarak başlayanlar vardır. Bu kesinlikle doğru bilinen bir yanlıştır. Protein tozu, spordan önce değil spordan sonraki ilk 20 dakika içinde tüketilmelidir.

Protein tozunun düzenli ve bilinçli kullanımı sonunda hiçbir zararının olmadığı gibi birçok faydası olduğunu da görüyoruz. Protein tozu, mutlaka bir bilene danışılarak ve doğru zamanda alınmalı. Sonucunda istediğiniz görünüme ve sağlığa kavuşacaksınız.

yorum Yap