Yeşil Çayın Faydaları

Okurlarımız için faydalı olduğunu düşündüğümüz ürünleri tanıtmayı önemsiyoruz. Yeşil çay da onlardan biri! Yeşil çay, gezegendeki en faydalı içeceklerden biri olarak bilinir. Aslında bildiğimiz siyah çay ailesindendir fakat daha az işlenmesi onu daha saf ve içeriğini de daha zengin yapar. Özellikle antioksidanlar açısından zengindir ve bu antioksidanların aşağıdaki gibi faydaları bulunur:

  • Beyin fonksiyonuna destek
  • Yağ kaybına destek
  • Kansere karşı koruma
  • Kalp hastalığı riskini azaltmak

Yeşil çayın faydalarını 10 farklı maddede inceleyelim.

Yeşil Çayın Bilinen 10 Faydası

1. Sağlıklı biyoaktif bileşenler içerir

Yeşil çay sadece bir içecekten fazlasıdır. Yeşil çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi sağlık yararları olan doğal bileşikler olan polifenoller açısından zengindir.

Yeşil çay, epigallocatechin-3-gallate (EGCG) adı verilen bir kateşin içerir. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve başka faydalar sağlayan doğal antioksidanlardır. Bu maddeler vücutta serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikaller yaşlanmada ve birçok hastalık türünde rol oynar. EGCG, yeşil çaydaki en güçlü bileşiklerden biridir.

ÖZET
Yeşil çay, EGCG adı verilen bir kateşin de dahil olmak üzere polifenol antioksidanlarla yüklüdür. Bu antioksidanların sağlık üzerinde çeşitli faydalı etkileri olabilir.

2. Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan fazlasını yapar, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını artırmaya da yardımcı olabilir. Temel aktif bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir. Kahve kadar çok içermez, ancak zaten çok fazla kafein almaya gerek yok. Kafein, adenosin adı verilen inhibitör bir nörotransmitteri bloke ederek beyni etkiler. Bu şekilde nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin konsantrasyonunu arttırır.

Araştırmalar sürekli olarak kafeinin ruh hali, uyanıklık, tepki süresi ve hafıza dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, yeşil çaydaki tek beyin güçlendirici bileşik kafein değildir. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-theanine içerir.

Çalışmalar, kafein ve L-theaninin sinerjik etkileri olabileceğini gösteriyor. Bu, ikisinin kombinasyonunun beyin fonksiyonunu iyileştirmede özellikle güçlü etkilere sahip olabileceği anlamına gelir.

L-theanine ve küçük dozda kafein nedeniyle, yeşil çay size kahveye göre daha az rahatsız eder. Birçok insan yeşil çay içerken kahveye kıyasla daha istikrarlı enerjiye sahip olduğunu ve çok daha üretken olduğunu bildiriyor.

ÖZET
Yeşil çay kahveden daha az kafein içerir, ancak bir etki yaratmak için yeterlidir. Ayrıca, beyin fonksiyonunu iyileştirmek için kafein ile sinerjik olarak çalışabilen amino asit L-theanine içerir.

3. Yeşil Çay Yağ Yakımını Artırır

Herhangi bir yağ yakıcı takviye için içerik listesine bakarsanız, muhtemelen orada yeşil çay olacaktır. Bunun nedeni, araştırmalara göre yeşil çayın yağ yakımını artırabilmesi ve metabolizma hızını artırabilmesidir(Tabi pazarlama yönü de kuvvetli bir çay) 10 sağlıklı erkeğin katıldığı bir çalışmada, yeşil çay ekstresi almak yakılan kalori miktarını %4 artırdı. 12 sağlıklı erkeğin yer aldığı bir diğerinde, yeşil çay özü, plasebo alanlara kıyasla yağ oksidasyonunu %17 artırdı. Bununla birlikte, yeşil çay üzerine yapılan bazı araştırmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermez, bu nedenle etkiler kişiye ve çalışmanın nasıl yapıldığına bağlı olabilir.

Kafein, yağ dokusundaki yağ asitlerini harekete geçirerek ve onları enerji olarak kullanıma hazır hale getirerek fiziksel performansı da iyileştirebilir. İki ayrı inceleme çalışması, kafeinin fiziksel performansı yaklaşık %11-12 oranında artırabileceğini saptandı.

ÖZET
Yeşil çay, tüm çalışmalar aynı fikirde olmasa da, kısa vadede metabolizma hızını artırabilir ve yağ yakımını artırabilir.

4. Antioksidanlar Bazı Kanser Riskini Azaltabilir

Kanser hücrelerin kontrolsüz büyümeden kaynaklanır. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Araştırmalar, oksidatif hasarın kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalıklara yol açabilen kronik inflamasyona yol açabileceğini göstermiştir. Antioksidanlar oksidatif hasara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Yeşil çay, güçlü antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır. Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerini geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor, ancak bu etkileri doğrulamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç var.

ÖZET
Yeşil çay, kansere karşı koruma sağlayabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir. Birden fazla araştırma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

 

5. Beyni Yaşlanmaya Karşı Koruyabilir

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlandıkça beyninizi de koruyabilir. Alzheimer hastalığı yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır ve yaşlı erişkinlerde bunamanın en yaygın nedenidir. Parkinson hastalığı başka bir yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve beyindeki dopamin üreten nöronların ölümünü içerir. Birkaç çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin test tüplerindeki ve hayvan modellerindeki nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve muhtemelen bunama riskini azalttığını gösteriyor.

ÖZET
Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin beyin üzerinde çeşitli koruyucu etkileri olabilir. Yaşlı erişkinlerde yaygın bir nörodejeneratif bozukluk olan demans riskini azaltabilirler.

6. Ağız Kokusunu Azaltabilir

Yeşil çaydaki kateşinlerin ağız sağlığı için de faydaları vardır. Test tüpü çalışmaları, kateşinlerin bakteri üremesini baskılayarak enfeksiyon riskini potansiyel olarak azalttığını gösteriyor. Streptococcus mutans ağızda yaygın olarak bulunan bir bakteridir. Plak oluşumuna neden olur ve boşluklara ve diş çürümesine önde gelen bir katkıda bulunur. Araştırmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin laboratuvarda oral bakterilerin büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor, ancak yeşil çay içmenin benzer etkilere sahip olduğunu gösteren bir kanıt henüz yok.

ÖZET
Yeşil çaydaki kateşinler ağızda bakteri üremesini engelleyerek ağız kokusu riskini azaltır.

7. Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Tip 2 diyabet oranları son yıllarda artmaktadır. Ortalama olarak insanların %10’unda gözükmeye başlamıştır. Tip 2 diyabet, insülin direncinden veya insülin üretememekten kaynaklanabilecek yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olma anlamına gelir. Araştırmalar, yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor. Japonlarda yapılan bir araştırma, en çok yeşil çayı içenlerin tip 2 diyabet riskinin yaklaşık %42 daha düşük olduğunu buldu.

Toplam 286.701 kişiyle yapılan 7 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, çay içenlerin diyabet riski %18 daha düşüktü. Yeşil çayın faydalarının en önemli başlıklarından biri olabilir.

ÖZET
Bazı kontrollü çalışmalar, yeşil çayın kan şekeri seviyelerinde hafif düşüşlere neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca tip 2 diyabet riskini de azaltabilir.

 

8. Kardiyovasküler Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünya çapında önde gelen ölüm nedenleridir  Araştırmalar, yeşil çayın bu hastalıklar için toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini iyileştirmeyi içeren bazı ana risk faktörlerini iyileştirebileceğini gösteriyor. Yeşil çay ayrıca LDL partiküllerini kalp hastalığına sebep olan oksidasyondan koruyan kanın antioksidan kapasitesini arttırır. Risk faktörleri üzerindeki faydalı etkileri göz önüne alındığında, yeşil çay içen kişilerin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin %31’e kadar daha düşük olması şaşırtıcı gözükmüyor.

ÖZET

Yeşil çay, toplam ve LDL (kötü) kolesterolü düşürmenin yanı sıra LDL partiküllerini oksidasyondan koruyabilir. Araştırmalar, yeşil çay içen kişilerin kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

 

9. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Yeşil çay zayıflatır mı sorusu yeşil çayı araştıranların en çok araştırdığı sorudur. Yeşil çayın kısa vadede metabolizma hızını artırabileceği göz önüne alındığında, kilo vermenize yardımcı olabileceği gözükmektedir. Birkaç çalışma, yeşil çayın özellikle karın bölgesinde vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalardan biri, obezitesi olan 240 kişiyi kapsayan 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmaydı. Bu çalışmada, yeşil çay grubundakilerin vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve karın yağında kontrol grubuna kıyasla önemli düşüşler oldu. Fakat yeşil çay diyeti adıyla sürekli aç kalıp bol bol yeşil çay içmekten oluşan diyetlere kendiniz kaptırmayın.

ÖZET
Bazı araştırmalar yeşil çayın kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor.

 

10. Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Yeşil çaydaki bazı bileşiklerin kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceği göz önüne alındığında, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır. Bir çalışmada, araştırmacılar 11 yıl boyunca 40.530 Japon yetişkin üzerinde çalıştı. Günde 5 veya daha fazla fincan yeşil çay içenlerin, çalışma döneminde ölme olasılığı önemli ölçüde daha düşüktü.

  • Tüm nedenlere bağlı ölüm: Kadınlarda %23, erkeklerde %12 daha düşük
  • Kalp hastalığından ölüm: Kadınlarda %31, erkeklerde %22 daha düşük
  • Felçten ölüm: Kadınlarda %42, erkeklerde %35 daha düşük
  • 14.001 yaşlı Japon bireyi içeren bir başka araştırma, en çok yeşil çayı içenlerin 6 yıllık çalışma döneminde ölme olasılığının %76 daha az olduğunu buldu.

ÖZET
Araştırmalar, yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha uzun yaşayabileceğini gösteriyor.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay sıcak olarak veya soğuk olarak da tüketilebilir. Soğuk yeşil çay genellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla tercih edilir. Yeşil çay ne zaman içilmeli derseniz onun için de ara öğünlerde veya yemeklerden bir kaç saat sonra olarak önerebiliriz.

  • 1 bardak sıcak su(kaynamadan bir tık öncesi)
  • 1 çay kaşığı toz yeşil çay

Sıcak su içinde 4-5 dk demlendirip içerebilirsiniz. İçerisine limon, zencefil atabilirsiniz.

Yeşil Çayın Zararları?

Her ne kadar doğal bir çay olsa da siyah çay gibi sınırsız tüketmemek gerekli. Sürekli yeşil çayın faydalarından bahsettik değil mi? Peki yeşil çayın zararları var mı? Bakalım. Özellikle günde 2 fincandan fazlasına gerek yoktur. Ayrıca düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda var çünkü bazı ilaçların etkinliğini azaltıyor olabilir. Özellikle tansiyon hastaları dikkatli olmalı, gebelik ihtimali olanların da dikkatli tüketmesinde fayda var. Yeşil çay böbrekleri sık çalıştırır, bu sebeple bol su tüketmek gerekir, şayet bilmediğiniz bir böbrek rahatsızlığınız varsa yeşil çay sonrası bunu fark edebilirsiniz.

Sonuç

Daha iyi hissetmenize, kilo vermenize ve kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için yeşil çayın faydalarından yararlanmak karlı bir seçim olabilir.

Yorumları Göster (1)