Whey Protein Nedir ?

Whey protein inek sütünden üretilen yüksek kalitede bir protein kaynağıdır. Sütte 2 farklı protein bulunur, %80 kazein (casein) ve %20 whey proteindir. Whey protein, kazeine göre daha yüksek kalitededir. Ayrıca vücut tarafından daha fazla emilebilir. Bu protein en yüksek değere sahip protein türüdür. Kesinlikle doping veya ilac değildir, doğal bir besin kaynağıdır. Peynirden imal edilir.

Neden Proteine İhtiyaç Duyarız?

Protein günlük yaşam içinde herkesin belirli miktarda alması gereken önemli bir gıda maddesidir. Protein, sağlıklı bir vücudu inşa eden yapı taşları gibidir.  Protein vücutta işte bu görevleri yapar;

  • Vücuttaki hücreleri yeniler ve tamir eder.
  • Kas ve kemiklerin yapımını ve tamirini sağlar.
  • Enerji kaynağı olarak kullanılır.
  • Vücut metabolizması ile ilgili birçok işlemde görev alır.
  • Metabolizmayı hızlandırır.

Whey Protein Spor Yapanlar İçin Gerekli Midir?

Whey protein yüksek kalitede, içinde tüm aminoasitleri bulunduran kompleks bir proteindir. Whey protein ayrıca, bilinen en zengin zincir aminoasitleri (BCAA denilen lösin, isolösin, valin) içinde barındırır. Bu aminoasitler; aktif spor yapan kişiler için gayet önemlidir. Vücut spor esnasında ve sonrasında, proteine cokça ihtiyaç duyar. Bu nedenle egzersizden sonra kullanılması önemlidir.

Zayıflarken Whey Kullanılır Mı?

Whey protein düşük düzeyde yağ oranlı diyetler için çok ideal şekilde kullanılabilir. Whey protein sadece düşük düzeyli diyetlerde değil, farklı türde diyetler için de doğru tercih olabilir. Karbonhidrat ve yağ oranını düşük tutmanız gereken diyetlerinizde, size yüksek kalitede protein sağlayacak olan whey proteini tercih edebilirsiniz.Unutmayın, en sağlıklı kilo vermek, kas kazanarak olur. Proteinden yoksun şekilde kilo vermeye çalışarak vücudunuz için çok değerli olan kas dokusunu da eritirsiniz. Bunu önlemek için de whey protein doğru seçim olacaktır.

Diyet programınıza whey protein eklemek kilo verme amaçlı bir diyette iyi bir başlangıçtır. Whey protein, kilo verme amaçlı ve öğün tamamlama gibi birçok üründeki temel bileşiktir ve whey protein izole (yağsız ve karbonhidratsız) bu konuda özellikle tercih edilen ürün olma özelliğini taşır. Araştırmalar bireylerin diyetlerini whey protein gibi  zengin yiyeceklerle birleştirmelerini ve egzersizlerini bu şekilde yapmaları, daha yoğun bir kas düzeyi ve daha az yağ oranına sahip olmalarına neden olduğu görülmüştür. Bireylerin vücutlarındaki yağ oranı düştükçe metabolizmaları hızlanmakta ve daha çok kalori yakmaktadırlar. Whey proteininin başka bir güzel etkisi de kişiye verdiği tokluk hissidir. Yakın tarihteki araştırmalar gösteriyor ki whey protein tokluk hissi verme konusunda inek sütündeki bir diğer protein olan ve kazeine öncülük etmektedir.

Whey Proteinin Yan Etkileri Var Mı?

Günlük proteine ya da tıbbi sebeplerden ötürü herhangi bir günlük gıda maddesine karşı alerjisi olmayan her birey gönül rahatlığı ile whey protein tüketebilir. Eğer süt proteinlerine karşı bir hassasiyetiniz varsa whey protein kullanmadan önce bir doktora görünmelisiniz.

Aşağıdaki yazıları da okumanızı öneririz:

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

En İyi 5 Protein Tozu

Yorumları Göster (10)