Karbonhidrat Tozu(Kilo Aldırıcı) Nedir? Ne İşe yarar?

Gainer, Türkçesi kilo/hacim aldırıcı olan, vücuda kilo kazandıran bir besin desteğidir. Sporcular arasında karbonhidrat tozu, kilo aldıcırı, hacim aldırıcı, super mass, pro gainer  vb gibi isimlerle de kullanılır. İçeriği ortalama olarak %75 karbonhidrat %25 proteinden oluşur. Özellikle zayıf sporcuların kullanması gereken Gainer, uzun süreli ve düzenli kullanımda iyi bir beslenmeyle birlikte çok başarılı sonuçlar verir.

Kondisyon ve performans sporları yapan sporcular için oldukça faydalı olan bu ürün ile ister vücudunuza hacim(kas kütlesi) kazandırırsınız isterseniz de enerjinizi daha fazla arttırarak uzun süreli antrenmanlar yaparsınız. Karbonhidrat vücutta doğrudan enerji metabolizmasına girerek antrenman performansını da arttırır. Gainer’ları nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gainer, süt veya su ile karıştırılarak kullanılan bir destek ürünüdür. Eğer aldığınız kilo probleminiz yoksa ve kalorinizi spor yaparak yakacağınızı düşünüyorsanız gainer‘ı süt ile için. Fakat amacınız yağsız kilo almak ise gainer‘ı ile su ile karıştırmanız daha doğru olacaktır. Süt seçiminde yağlı süt kullanılmamalı (fazla kalori getirisi olacağından dolayı), az yağlı/yarım yağlı sütler kullanılmalıdır. Karışımın oranı günlük 175-200 gram karbonhidrat tozu için 500 ml su/süt şeklinde olmalıdır. Gainer‘ı antrenmandan 1 saat önce ve sonra kullanmanız daha yararlı olacaktır. Antrenmandan sonra alacağınız karbonhidratı suyla almanız daha iyi olur(kana daha hızlı karışması için)

Karbonhidrat tozlarını fazla miktarda kullanmak kalori miktarını arttırarak yağlanmaya neden olabilir. Fakat gainer’ları ölçeğinden az kullanmak da gainer‘in etkisi azalacaktır. En iyi verim için kutuda yazan ölçeğe uyulmalıdır. Tabi bunun yanında doğal beslenmenize de önem vermelisiniz. Kullanımını gün içine bölerek ara öğünlerde veya yemeklerden sonra da tüketebilirsiniz. Ayrıca sadece spor günü değil, spor yapmadığınız günlerde de tüketin, çünkü dediğimiz gibi amacınız kalori alımını arttırmak.

Karbonhidrat Tozu mu? Yoksa Protein Tozu Mu?

Çoğu sporcu supplement kullanımına ilk gainer’lar yani kilo aldırıcılarla başlar(özellikle zayıf sporcular) Bazı genç sporcular da zayıf olmasına rağmen yanılgıya düşerek ilk önce whey proteinlere yönelirler fakat bu yanlıştır. Örneğin (rakamları örnek veriyorum) 1.75 boyunda ve 55 kiloysanız whey proteinle bir işinizin olmaması gerek. Sizin öncelikli amacınız kilonuzu iyi bir beslenme programıyla kombin edilmiş karbonhidrat tozu ile 55’den 65-70’lere çıkarmanız gerek, bunun ardından da fazla yağlardan diyet ve cardio antrenmanlarıyla kurtulup, whey proteinle yağsız kaş inşasına çalışabilirsiniz. Yani sistem böyle işler. Kas yapmak istiyorsanız önce kilo almanız gerekli. Şöyle düşünün. Çok ince bir ağacı yontarak bir heykel yapmak mı daha kolaydır yoksa geniş ve büyük bir ağacı yontarak heykel yapmak mı? Tabi ki geniş ve büyük bir ağacı çok daha rahat yontabiliriz öyle değil mi? İşte aynı mantık burada da işliyor. Zayıf bir yapının üzerine kas inşa etmek çok zorlu ve gerekli olmayan bir iştir. İlk hedef sağlıklı ve kaliteli bol protein ve karbonhidrat içeren bir beslenme programı üzerine karbonhidrat tozu ile kilo almak, ardından da o vücudu yontmaktır. Ayrıca unutmayın, karbonhidrat olmadan kas hacmi asla genişlemez!

Karbonidrat Tozları Zararlı Mı?

Gainer’lar tıpkı protein tozları gibi zararsızlardır. Weight gainer’lar saf ürünler değillerdir, şöyle ki protein, karbonhidrat, creatine, amino asitler vs pek çok şeyin karışımıyla elde edilir. Bunun nedeni maksimum kilo artışını sağlayabilmektir. Tabii bu kadar farklı tür besinin karıştırılması kalite faktörünü de etkileyebiliyor. Şöyle düşünün pek çok çeşit etten yapılmış bir kıymayı mı tercih edersiniz yoksa saf işlenmemiş eti mi? Bu kıymanın içinde etin harici yağ, sakatat, kemik vs de olabilir di mi? Weight gainer’lar da işte böyle, eğer kaliteli firmaların ürünlerini alırsanız hiç bir sorun teşkil etmez fakat diğer markaların karışımlarına açıkcası ben güvenmiyorum(içinde gerekli gereksiz her şey olabilir)

Karbonhidrat tozlarının herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur. Kalori olarak yüksek bir destek olduğu için bazı hassas kişilerde fazla kalori sonucu sivilce ve yağlanma yapabilir fakat sorun edilecek düzeyde değildir. İyi bir beslenme ve spor programıyla da desteklenmesiyle kaliteli ürünlerin sağlığa zararlı herhangi bir durumu yoktur, aksine sağlıklıdır. Burada dikkat etmeniz gerek nokta çok uzun süre karbonhidrat tozu kullananmamanız, bazıları var ki ardarda 5-6 paket gainer kullanıyor, bunu önermiyorum çünkü karbonhidrat tozları yapısı gereği şeker içerirler, uzun süre bu kadar şeker tüketmek doğru olmayacağından sadece kilo ve hacim dönemlerinde kullanıp, devamında whey protein, bcaa, glutamine vs ürünleriyle devam edilmesi daha doğru olacaktır.

Hangi Karbonhidrat Tozunu Almalıyım? En İyi Karbonhidrat Tozu Hangisi?

Piyasada pek çok karbonhidrat tozu(gainer) mevcut, öncelikle bilmediğiniz, adını ilk defa duyduğunuz ya da spor salonundaki hocanın size ısrarla satmayı istediği markalar varsa bunlardan özellikle uzak durun. Bunun yanında çokça kullanılan markalar olan: Olimp Gain Bolic, Multipower Mass Gainer, Nutrend Gold Gain, Dymatize Super Mass Gainer, SCI-MX Muscle Meal, Hardline Progainer, Muscletech Premium Mass Gainer gibi markalar güvenilir ve çok tercih edilen ürünlerdir. Bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili en iyi karbonhidrat tozu yazımızda en iyi 5 ürünü inceledim. Okumanızı öneririm.

Konuyla ilgili karbonhidratın önemini anlatan Ertuğ Evrekli Hocanın yorumları:

 

Okumanızı önerdiğim diğer yazılar

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

En İyi 5 Protein Tozu

Antreman.net Vücut Geliştirme Programı

Yorumları Göster (12)