Supplement nedir? Ne işe yarar?

Supplement nedir? Ne işe yarar?

Supplement İngilizce’de destek anlamına gelen “support” kelimesinden türemiş bir kelimedir. Besin desteği anlamına gelir. Supplementler ilaç değildir. Tüm dünyaca yasal olaral kabul edilen sağlıklı besin takviyeleridirler. Doping, steroid, hormon vb şeyler asla içermezler. Doğal gıda kaynaklarının(protein, karbonhidrat vb) özlerini oluştururlar. Supplementler temel olarak bir kaç farklı çeşide ayrılır. Bunlar;

Protein Tozları Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunun besinlerden elde edebileceği, en önemli maddelerden birisi de proteinlerdir. Proteinler, sağlıklı kas oluşumunu sağlamakla birlikte, vücudun tüm işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmek için gerekli ve oldukça önemli olan besin öğeleridir. Vücut geliştirme ve diğer spor dalları ile yakından ilgilenen kişilerin vücutları, proteine çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Zira sağlıklı kas yapılanması için, bir sporcunun alması gereken en önemli bileşen, proteinlerdir. Antrenman yapmaya ilk başlanıldığı dönemlerde sporcular, protein ihtiyaçlarını yumurta beyazı, tavuk göğsü, kırmızı et, balık ve kuru baklagiller gibi besin kaynaklarından karşılayabilirken, sürecin ilerleyen safhalarında bu gıdalardan alınacak proteinler yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle ileri düzeye ulaşmış sporcuların protein ihtiyaçlarını karşılamak için, protein tozları kullanılmaktadır. Protein tozları doping değildir. Kullanınca “şişme” , bırakınca “sarkma” yapmaz. Iyi bir beslenmenin yanina destek olarak kullanıldığında oldukça sağlıklı ve etkili bir supplementtir.

Detaylı incelemeler için:

Amino Asitler Nedir? Amino Asitler Zararlı Mı?

Proteinlerin en temel taşı amino asitlerdir. Protein farklı bir şey, amino asit farklı bir şey olarak kesinlikle algılamamalısınız. Amino asitler birleşerek proteini oluşurur yani amino asitler = protein. Amino asitler, özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen ve belirli bir kütleye ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği gıdaların başında gelmektedir. Yapılan antrenmalardan sonra, iki saat boyunca kas yenileme süreci görülür. Bu süreç boyunca kasların ihtiyaç duydukları önemli besin kaynağı amino asitler olmaktadır. Amino asitlerin kaslara iletilebilmesi için, alınan protein ihtiva eden gıdaların sindirilmesi gerekir. Amino asitler, vücut geliştirme sporları ile ilgilenenlerin kaslarını yoğun çalışması neticesinde, özellikle çalışan bu kasların yenilenme, gelişme onarılma sürecine önemli katkılar sunmaktadır. Kütle oluşumunu hızlandıran, yardımcı besin kaynaklarının başında gelmektedirler. Amino asitlerin proteinden farkı sadece çok daha izole(saf) olması ve vücut tarafından çok daha hızlı sindirilebilmesidir. BCAA ve glutamine de amino asit çeşitleridir, kas kaybını önlerken kas inşasının artmasına yardımcı olurlar.

Detaylı incelemeler için:

Yağ Yakmaya Yardımcı Olan Ürünler

Yağ yakmaya yardımcı olan ürünler, vücut ısısının artmasını sağlarlar. Böylelikle sporcunun antrenman esnasında gerek duyduğu enerjiyi, vücutta bulunan yağ hücrelerinin karşılamasına yardımcı olurlar. Bu ürünler profesyonel çalışmalar yapan sporcuların yanı sıra, zayıflamak isteyen ve fitness çalışmaları yapan kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Kilo vermeyi hızlandırmak için, bazı diyet programlarını desteklemek içinde kullanılmaktadırlar. L-carnitine, cla gibi isimlere sahiplerdir. Özellikle L-Carnitine ve CLA oldukça sağlıklı kilo kontrolü sağlayan ürünlerdir. L-Carnitine bir amino asit, CLA ise sağlıklı bir omega 6 yağ asididir.

Detaylı incelemeler için:

Kilo Almaya Yardımcı Ürünler

Bazı durumlarda sporcunun ideal kilosuna ulaşması için, kilo alması bir zorunluluk olabilir. Özellikle daha yoğun bir kütleye ulaşabilmek için, sporcunun öncelikle kilo alması gerekebilir. Kilo alma süreci de, tıpkı zayıflama sürecinde olduğu gibi, zamana yayılarak yapılmalıdır. Kilo almaya yardımcı ürünlere ihtiyaç duyulmasının en önemli sebebi, normal yollarla kilo almanın vücutta yağlanmaya neden olma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Profesyonel sporcular kilo almak için, içeriğinde daha kompleks ve kaliteli karbonhidratları ihtiva eden bu ürünleri tercih etmektedirler. Bu ürünler kullanıldığında önemli olan, antrenmana hiçbir şekilde ara verilmemesidir. Aynı zamanda herhangi bir beslenme programı uygulanıyorsa, harfiyen buna uyulmalıdır.

Performans Arttırmaya Yardımcı Ürünler

Sporcunun antrenman süresi zamanla uzar ve antrenman yaptığı süreç ilerlemeye başlar. Bu zaman içerisinde, sporcunun performansında düşüşler yaşanması oldukça doğaldır. Antrenmanlarını daha yoğun ve uzun bir şekilde devam ettirmek isteyen sporcular, kreatin ihtiva eden ya da kan damarlarının genişlemesine etki edecek amino asitlerinde içinde bulunduğu bir takım performans arttırıcı ürünler kullanabilirler. Performans arttırıcı ürünler kullanılırken, kesinlikle size önerilen miktarın aşılmaması gerekmektedir.

Mineral ve Vitamin Katkıları

Spor yapanların mineral ve vitamine duydukları ihtiyacın, spor yapmayan insanlara göre daha fazla olduğu, yapılan araştırma sonuçlarında görülmüştür. Vücut için oldukça önemli olan mineral ve vitaminlerin gıda yoluyla alınmadığı durumlarda, sporcular bu ihtiyaçlarını mineral ve vitamin destekleyici ürünler kullanırlar.
Tüm bu takviyeleri, size söylenilen ölçü ve zamanlarda almanız önem arz eden bir durumdur. Aksi halde yeterli etkiyi göremeyeceğiniz gibi, bir takım olumsuz etkilerin görülmesine de zemin hazırlamış olursunuz.

Yorumları Göster (2)