Şınav Nasıl Çekilir? Şınavın Faydaları Nelerdir?

Şınav, ingilizcesi push up olan yere paralel şekilde uzanıp kollar vasıtasıyla vücudu yukarı kaldırıp indirme şeklinde uygulanan genel bir kuvvet egzersizidir. Kondisyon arttırmak ve form tutmak için tercih edilen hareketlerin başında gelir. Şınav, sporla uğraşan uğraşmayan herkesin uygulayabileceği etkili ve basit bir harekettir. İlk olarak göğüs ve arka kol kaslarını geliştiren şınav, ikincil olarak da omuz kaslarına yük bindirir. Yani vücudun özellikle üst bölgesindeki bütün kasları çalıştırır. Göğüs kaslarının yanlarını kesmek ve arasını açmak için de çok etkilidir.

Ellerinizi, omuz genişliğinde, veya hafifçe daha geniş olacak şekilde, yere dayayarak, yüzükoyun yatın. Vücudunuzu düz tutarken, kollarınızı dirseklerinizden eğerek, vücudunuzu yere yaklaştırın. Kollarınızı dirseklerden düz konumuna getirerek, vücudunuzu tekrar yukarıya kaldırın. Bu iniş ve çıkışları devam ettirin.

 

Doğru Şınav Nasıl Çekilir?

Ellerinizi yere koyup omuz genişliğinde ya da hafiften daha geniş olacak şekilde yere dayayın, ayaklarınızı da parmak uçlarından kırarak sabitleyin. Vücudunuz sabit düz şekilde dururken kollarınızı dirseklerinizden kırarak yere doğru yaklaşın. Ardından dirseklerinizi tekrar düz hale getirerek vücudunuzu yukarı kaldırın. Belinizi düz tutmanız ve dirseklerinizi tam açıp kapamanız halinde nizami bir şınav çekmiş olacaksınız. Aşağıdaki, resimdeki gibi bir duruş yapmalısınız

şınav çeken adam gif

Şınav yaparken vücut ağırlığınızı kollarınız taşımalıdır. Vücudunuzu da daima düz olmalı, ayaktan kafanıza kadar düz bir çizgi varmışcasına düz durmalısınız. Her spor hareketinde olduğu gibi şınav yaparken de nefes çok önemlidir. Maksimum verime ancak doğru nefes alıp vererek ulaşabilirsiniz. Yukarı çıkarken nefes verip, aşağı inerken de nefes almalısınız. Yani mantık basit, zorlanırken nefes ver, inerken nefes al. Bu her harekette böyledir.

“Şınav Çekemiyorum veya Az Şınav Çekebiliyorum” Diyorsanız;

Şınav hareketi yapa yapa öğrenilen bir harekettir. Bu hareketi ne kadar uzun süre yaparsanız şınav sayınızı da o kadar arttırırsınız. Yani ayda yılda 1 kere şınav deneyip “”ya ben hiç çekemiyorum” demeyin. Eğer gerçekten hiç çekemiyorsanız ayaklarınızı uzatmak yerine dizlerinizi yere dayayıp o şekilde şınava başlayın. Dizleriniz yerdeyken bu hareket daha kolay olur ve hiç yapamayanlar veya çok az yapanlar, bu şekilde bir kaç hafta yaptıklarında artık normal şınav çekebilir hale gelecektirler.

 

Neden Şınav Çekmeliyiz?

 • Şınav en yaygın ve en basit egzersizlerin başında gelir. Şınav, göğüs başta olmak üzere aynı zamanda karın, kol, omuz kaslarını geliştirmede harika bir iş yapar.
 • Şınav hareketi her yerde uygulanabilir, pahalı ekipmanlara veya spor salonlarına ihtiyaç duyulmaz. Özellikle göğüs ve arka kol formunu geliştirmek ve üst bölgeyi daha fit bir görünüme ulaştırmak için ister evde ister spor salonunda çalışıyor olun programlarınıza mutlaka şınavı ekleyin. Ayrıca yağ yakımına da çok faydası olup uzun vadede daha yağsız bir görünüme ulaştırır.
 • Şınav Çekmenin Faydaları Nelerdir?
 • Şınavın faydalarını madde madde özetlemek gerekirse;
 • Kişiye form kazandırır
 • Kasların düzenli çalışmasını sağlar
 • Başta göğüs kasları olmak üzere bir çok kasın çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olur
 • Şınav birincil olarak göğüs hareketi olsa da doğru yapıldığı takdirde arka kol, omuz, karın ve sırt kaslarını da çalıştırır. Ayrıca vücudu düz tutmaya çalıştığımız için kaçla ve bel kaslarımızda şınavla birlikte güçlenir.
 • Göğüs kaslarına yandan çok güzel bir kavis oluşturur.
 • Göğüs yağlarını eritmede önemli rol oynar.
 • Şınav, dünyaca ünlü otoriteler tarafından en kolay ve en etkili göğüs kası egzersizi seçilmiştir
 • Uzun süre şınav yapmak daha dinç bir vücuda kavuşturur ve kişinin gün içinde daha zinde daha güçlü olmasını sağlar.

 

Yorumları Göster (6)