Dumbell’la mı, Yoksa Makineyle Mi Çalışmak Daha Faydalı?

Dumbell’la mı, Yoksa Makineyle Mi Çalışmak Daha Faydalı?

Serbest ağırlıklar(dumbell) mı yoksa makine mi konusu açılınca bu soruya genelde serbest ağırlık cevabı verilir. Serbest ağırlıklar kolları dengelemek için daha fazla kası çalıştırır daha serbest bir hareket olanağı sağlar ve daha fazla güç kazandırırlar.

Peki gerçekten öyle mi?

İşin gerçeği, yukarıda yazıklarımdan sadece ilk ikisi doğrudur. Yani daha fazla dengeleyici kas ve ikincil kas kullanırsınız, hareket alanınız da makinedeki gibi sabit olmadığı için hareket serbestliği de sağlar.

Fakat son yapılan araştırmaya göre(Univercity of Valdosta – Georgia) artık serbest ağırlıkla çalışıp “daha fazla güç kazanmak” artık geçerli değil.

Araştırma Sonucu

Araştırma ekibi, erkek denekler üzerinde 2,5 ay boyunca haftada 2 kere olmak üzere 12 tekrar 3 set barbell veya makine kullanarak bench press yaptırmışlardır. Deneklerin üç tekrar sonucunda kaldırabildikleri maksimum bench ağırlıkları 2,5 ay önceye göre önce ve sonra olarak ölçülmüştür. Bunun sonucu hem serbest ağırlık hem de makinede çalışanların üç tekrarda kaldırabildikleri maksimum ağırlık 12 kilo artmıştır. Yani aynıdır.

Kas büyümesi konusunda makinelerin bu hususta avantajları bulunmaktadır. Makinede çalışırken dengeleyici kaslara pek ihtiyaç duymayız. Bu da bize harekete daha fazla odaklanmamızı sağlar.

Sonuç

Sonuç olarak antreman programınıza makinede yapılan hareketleri eklemekten korkmayın. Bu yazının da gösterdiği gibi daha fazla güçlü olmanıza yardımcı olabilirler. Makinelere geçmek için en doğru zaman dengeleyici kaslarınızın yorulup gücünüzü sınırlamaya başladığı zamanlardır, yani antremanlarınızın sonlarıdır.

yorum Yap