Sporu Bırakınca Kaslar Sarkar Mı?

Özellikle genç sporcular tarafından sürekli bu konu konuşulmaktadır, elbet şahit olmuşsunuzdur “çok ağır spor yapma, bırakınca sarkarsın” veya “protein tozu kullanma bırakınca kasların sarkar vb” muhabbetlere. Arkadaşlar bu konu resmen fitness sporunun en büyük efsanelerindendir. Öncelikle protein tozu nedir? diyenleri linke alalım. Şimdi size bu durumu detaylı bir şekilde açıklayacağım. Mantığını anlayınca bu protein tozunu bırakınca kaslar sarkar mı sorusunun da aslında ne kadar basit ve anlamsız bir soru olduğunu anlayacaksınız. Başlayalım;
Öncelikle vücudun nasıl kas yaptığını anlamanız gerekiyor. İlk olarak vücudumuzu dev bir fabrika olarak düşünün, şöyle anlatıyım. Biz antremanlarda ne yapıyoruz? Ağır kaldırarak kaslarımızı zorluyoruz değil mi? Biz bu zorlamayı yaptıkça beynimize şu mesaj gidiyor, “Vücudun daha fazla güce ihtiyacı var. Hadi hemen kas inşa et !” Ardından biz zorlamaya devam ettikçe vücudumuz güçlü olmaya ihtiyacımız olduğunu düşünerek kaslarımızı arttırmaya başlıyor(buna hipertrofi deniyor). Tabii kas oluşması için ne gerekiyor? Protein ! Bu proteini de biz vücudumuza gerek doğal gıdalarla gerek besin takviyeleriyle verdikten sonra antremanlarla da birlikte vücudumuzda kas oluşmaya başlıyor. Yani demek istediğim, biz ağırlık kaldırırken vücut, “Şuraya estetik bir kas inşa edeyim” demiyor. Bizim güce ihtiyacımız olduğunu düşündüğü için kas inşasını arttırıyor. Vücudumuz fabrika gibi dedim ya, size her gün çok fazla sipariş gelirse ne yaparsınız? Yeni işçiler alırsınız fabrikanızı büyütür genişletirsiniz di mi. Hah işte bu da aynı bu mantık.
Buraya kadar anlattıklarımı unutmayın, devam ediyoruz

Önce Şunu Anlayalım: Kaslar Nasıl Büyür?

Şimdi sıkı antremanlar yapıyoruz iyi besleniyoruz bir de güzel protein tozları kullanıyoruz derken bir süre sonunda iyi bir kas hacmi elde ettik. Fabrikamız büyümüş durumda tıkır tıkır çalışıyor işler iyi 🙂 Buraya kadar iyi güzel, oldu da sporu bırakmak zorunda kaldınız peki şimdi ne olacak? Bu kaslar nereye gidicek? Bu kaslar lambur lumbur sarkacak mı? Eyvah!

Hayır hiç bir şey olmayacak. Sadece kas kaybedeceksiniz. Yani vücudunuz size verdiklerini yavaş yavaş geri almaya başlayacak , Yani tabiri caizse fabrikaya eskisi kadar sipariş gelmediği için fabrika kullanılmayan departmanları(zarar etmemek için) ufaltmaya ve kapatmaya başlayacak, boşta kalan işçiler işten çıkartılacak. Peki bu nasıl mı olacak? Açıklıyorum,
Sporu bıraktından sonra iyi beslenmeye devam ettiğimiz süre zarfında 2-3 ay daha kaslarımızı oldukça ideal derecelerde koruyacağımız aşikardır. Ardından kas kaybı hızlanır ve ağırlık kaldırmadığımız süreç içersinde kaslarımız tabiri caizse erimeye başlar. Şimdi diyeceksiniz ki kasın oluşma mantığını anlattın, erimesini de anlat! Tabiki onu da anlatıyorum, demin ne dedik “vücudumuz, kaslarımızı bizim daha fazla güce ihtiyacımız olduğunu düşünerek inşa ediyor” demiştik değil mi? Biz sporu aylarca bıraktığımızda ne oluyor biliyor musunuz?  Adeta beynimize şu mesajı gönderiyoruz “benim bu kaslara ihtiyacım yok” çünkü o ağır dumbell’ları kaldırmadığımız sürece gün içerisinde o kaslarımızın tamamı aktif olamıyor. İnşa ettiğimiz kaslarımız da kullanmayınca beyin aynen şöyle düşünüyor “yahu ben bu kullanılmayan kasları neden besliyorum? Bu vücudun bu kadar güce ihtiyacı yok o zaman ben bu kasları ufaltayım ki boşuna kasları beslemeyle uğraşmayayım” diyor ve ardından da kasları eritmeye/ufaltmaya başlıyor. Buna da atrofi deniyor.

Umarım anlayabildiniz. Yani her şey bu kadar basit 2 kere 2 = 4. Şimdi bu sürekli “aman protein kullanma sarkar”, “aman ağır spor yapma sporu bırakında göğüslerin kadın göğüsü gibi sarkar” vs diyen insanların haklı olabilmesi için vücudun sporu bıraktan sonra kullanılmayan kasları eritmemesi gerekir ki böyle bir şey imkansızdır. Kasların sanki yağ gibi sarkması vücudun doğasında olmayan bir durumdur. Protein tozunu bırakında kaslar sarkar mı? sorusunun mantıksız olduğunu anladınız şimdi değil mi?
Şimdi diyebilirsiniz ki “ya sporu bıraktan 2-3 sonra ben yaptığım kasları kaybetmeye başlayacaksam niye yapıyım ki bu sporu?”

Hemen cevap veriyim, bu dediğiniz doğrudur, yanlış diyemem ama ben de size bir soru sorabilirim. Hangi sporu 3 ay yapmayınca bir gerileme olmaz? Super Lig’in en iyi oynayan futbolcusunu alın ve 3 ay top oynatmayın, sonra maça çıkarın, bakalım nasıl oynuyor… Bu adamın toparlayabilmesi için en az birkaç ay idman yapması gerekiyor değil mi? Hatta ufak sakatlık geçiren ve 2-3 hafta maça çıkamayan futbolcuların bile form tutması zaman alır. İşte gerek futbol gerek basketbol gerek fitness bu her spor dalında böyledir. Kısacası spor yapmadığınız ve spora ara verdiğiniz her zaman vücut geriler, gerilemek zorundadır. Fakat başladığınız zaman hızlı ve çabuk toparlarsınız. Çünkü artık vücudunuz kas yapmaya alışmış ve kas hafızanız oturmuştur. Zaten sporu bıraktığınızda da iyi bir altyapı oluşturduysanız asla bütün kaslarınızı kaybetmezsiniz, yine şeklinizi korursunuz sadece hacminizi ve hatlarınızı bir nebze kaybedersiniz, bunu toparlamak da kolay olur. Özetle kasların patlama, şişme, inme, sönme vs gibi özellikleri yoktur. İster protein tozu kullanın ister günde 1 kilo et yiyerek kas yapın oluşan kas aynı kastır. Yani protein tozu kası balon gibi şişiriyor, bırakınca sönüyor gibi bir mantık kesinlikle doğru değildir yanlıştır.

Protein Tozuyla ilgili okumanızı tavsiye ettiğim diğer konular:

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

En İyi 5 Protein Tozu

“Protein tozunu bırakınca vücut sarkar mı?” Konusuyla ilgili Savaş Cebeci’nin yorumu:

Yılmayın, hurafelere de kulak asmayın. Kolay gelsin