Hızlı Kilo Nasıl Verilir? Bilmeniz Gereken 23 Şey

Eğri oturup doğru konuşalım, bugüne kadar pek çok denediniz, belki de pek çok şeyi biliyorsunuz bile, aslında belki de her şeyi bildiğiniz için kilo veremiyorsunuz, cehalet mutluluktur derler ya aynen öyle, her diyet bilgisinden bir bilgiyi hayatımıza soktuğumuzda aslında kilo vermek programı yapmış olmuyoruz. Kilo verme programları kendi içinde tutarlı olmalıdır. Eğer bu şekilde uygulamıyorsanız karışık diyet programları yapmayın.

Bu yazımda size kilo vermenizde yardımcı olacak bilgileri aktarmayı hedefledim. Başlayalım;

Hızlı Kilo Vermek İçin Bilinmesi Gerekenler

1-) Yeşil Çay İçin

Araştırmalar düzenli olarak yeşil çay içen insanların vücutlarındaki yağ oranını düşürmeye daha meyilli olduğunu gösteriyor. Günde 2 bardak tüketmekte fayda var, bilimsel kanıtlar ve detaylar: Yeşil Çayın Faydaları

2-) Acı Biber Tüketin

Araştırmalara göre acı biberin içeriğinde bulunan capsasin maddesinin yağ yakımını hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Öğünlerinize acı biber ekleyin, açık acı biberler yerine iyi markaların paketlenmiş ürünleri daha sağlıklıdır.

3-) Daha Fazla Protein Tüketin

Protein sadece kas geliştirmenizi sağlamaz aynı zamanda termojenik etkisi ile daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Vücut proteini sindirmek için daha fazla uğraştığı için daha fazla kalori yakmış olursunuz.

4-) Balık ya da Balık Yağı Kullanın

Yapılan araştırmalara göre insanların düzenli olarak balık yağı tüketenlerinin balık yağı tüketmeyenlere göre vücuttaki yağ oranının daha düşük olduğu gözlemlendi. Bununla beraber omega-3 yağ asitleri için de aynı sonuçlar elde edildi. Bunun için bolca balık, balık tüketemiyorsanız balık yağı tüketmenizde fayda var. Balık demişken, ufak balıkların tavada kızarmasının sağlıktan çok zararı var, fırında yapılan balıklar tercih edilmeli.

5-) Yemeğe Salata İle Başlayın

Böylece midenizi hızlıca düşük kalorili bir besinle doldurup açlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Hacim olarak mideyi doldurmak diyette büyük önem taşır. Salatanıza bol limon koyun, zeytinyağını az koyun, zeytinyağını az koyabilmek için sprey yağdanlıklar kullanabilirsiniz, bu sayede az bir yağı salatanın her yerine ulaştırmış olursunuz. Ayrıca balzamik sirke ile biraz daha tat katabilirsiniz.

6-) Lifli Beslenmeyi Unutmayın

İnsanın sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olan lifli besinler ayrıca sizi tok tutar. Lifli ürünleri sık tüketemiyorsanız psyllium gibi lif oranı yüksek bitki tozlarını tüketebilirsiniz. Lif, diyet konusunun altın noktasıdır. Otomobil ve modifiye meraklılarının bir sözü vardır, “ne kadar duman o kadar randıman” diye, yani egzozdan ne kadar fazla duman çıkıyorsa araba da o kadar iyi gidiyor gibi bir anlama gelen 🙂 Ha işte diyette de bunun karşılığı lif, ne kadar lif, o kadar randıman… Sindirim sisteminizi daha sağlıklı çalıştırdığınızda çok daha kolay kilo vereceksiniz ve bunun da en büyük kıstası bol lif tüketmek

Lifli gıdalara örnek: tam tahıllı ürünler, arpa, çavdar, yulaf, brokoli, mısır, havuç, karnıbahar, elma, armut, narenciyeler, bezelye, nohut, fasülye, kuruyemişler

7-) Yemekten Önce 2 Bardak Su için

Araştırmalara göre yemekten bir süre önce içilen 2 bardak su içen insanların daha kolay zayıfladığı belirlenmiştir. Mideyi hacimsel olarak doldurmak, daha kolay tok hissetmenizi sağlar. Bu da daha az yemek yemek demek.

😎 İçeriği Açık Besin Alın

İçeriği açık(yani ne kadar kalori olduğu vb. bilgiler) besinler alın ve onları yiyin. Bu sayede ne kadar yediğinizi ve diyet programınıza göre daha ne kadar yemeniz gerektiğini gösterir. Ayrıca sizi bilinçli tüketime alıştırır. Bilinçli tüketime alışmak basit gibi gözükse de çok kilit bir özelliktir.

9-) Öğünleri Atlamayın

Öğünleri atlamak sizin kişisel iradenizi zayıflatır. Aç kalmak zayıflamanıza yardımcı olmaz aksine yanlış beslenmenize sebep olur, “ulan kaç saattir yemedik” diyip yemeniz gerekenden fazlasına saldırabilirsiniz. Aç kalmak ayrıca vücudu alarm moduna sokarak metabolizma hızını yavaşlatır.

10-) Yavaş Beslenin

Yemeğinizi yavaş yemek sindirim sisteminizi rahatlatacak yediğiniz besinleri daha kolay sindirip kilo almanızı önleyecektir. Yavaş çiğnemeyi öğrenin. Kolay edinebilen bir alışkanlık değil, biraz uğraşmanız lazım hemen pes etmeyin.

11-) Sağlıklı Atıştırmalar Yapın

Ara öğünlerin temel öğünler kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Bu ara öğünlerde sağlıklı beslenirseniz kilo vermeniz daha kolaylaşır. Çiğ çerezler faydalı, ayrıca cips gibi atıştırmalıklar yerine az yağlı patlamış mısır da makul. Özellikle çıtır ürünler yeme ihtiyacını karşılamak için patlamış mısır mantıklı bir çözüm

12-) Kızartmayın

Bir önceki makalede de söylediğimiz gibi en zararlı ve yemememiz gereken besinlerin başında kızartma geliyor. İçine yağ çekmesi kalori miktarını arttırıyor, ayrıca kızarıp yanan alanların kanserojen etkisi var.

13-) Bir Hedef Seçin

Bu tavsiyemiz motive kalmanızı ve pes etmemenizi sağlar. Hedefleriniz kısa periyotlardan oluşursa uzun vadeli hedefler gibi sıkıcı olmaz.

14-) Tartılın

Araştırmalara göre her gün tartılan insanların diyet programları ve antrenmanlarına daha çok uyduğunu göstermektedir. Kilonuzu takıntı haline getirmeyin sadece kilonuzu takip edin.

15-) Gülün

Araştırmaya göre günde fazladan 10 dakika gülmenin 30 kalori yaktığı belirlenmiştir.

16-) Yeni Arkadaşlar Edinin

Özellikle spor salonunda sizinle beraber birçok insanın kilo vermek için uğraştığı ve arkadaşlarının olmadığını görürsünüz. Arkadaşlık kurun ve birbirinizi motive edin. Ama sakın muhabbete dalmayın yaptığınız antrenmana konsantre olun.

17-) Dürüst Olun

Kilo vermek uzun bir süreç ve bu süreçte hata yapmak olmayacak bir şey değildir. Hatanıza dürüst olun çünkü dürüst olduğunuz hatayı düzeltmek daha basittir.

18-) Markete Tok Gidin

Markete aç giderseniz nefsinizi tutamaz ve her şeyden almaya başlarsınız. Bu da evde veya işyerinizde sizi aldığınız şeyi yemeye zorlar. Bu da kilo aldırır.

19-) Ağırlık Kaldırın

Ağırlık egzersizleri kas kütlenizi arttırır ve harcadığınız kaloriler yanında kas kütlenizin artmasıyla metabolizmanızın hızlanması bunun sonucunda da yağlarınızı hızlı yakmanızı sağlar. Kaslanmaktan korkmayın. Kaslanmak candır 🙂

20-) Merdivenleri Kullanın

Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa günümüzde popüler olan asansörleri kullanmayın onun yerine üşenmeyip merdivenlerden çıkın.

21-) Mesaj Atmayın

İnsanların hatırlarını mesajla soracağınıza evine yürüyerek gidin, buluşun, gezin. Sizi aktif tutacak arkadaş çevresi oluşturun.

22-) Bisiklet İle Gezin

Bisiklet ucuz maliyetli, eğlenceli ve yüksek kalori yakan bir spordur. Bisiklet ile gezmek zevklidir. Zevkin yanı sıra yağlarınızı da yakarak çok eğlenirsiniz. Pandemi sonrası ve artan yaktı giderleri sonrası çok popüler oldu, sürecek yolunuz varsa alın 🙂

23-) Adım Sayar Kullanın

Adım sayar kullanmak günlük durumunuzun farkına varmanızı sağlar. Kullandığınızda “Aslında çok az hareket ediyormuşum!” diyebilirsiniz. Bu açıdan günlük hareket takibi yapmak için çok faydalıdır. Telefonlarınızda bu özellik mevcut, kullanın

Yorumları Göster (14)