Kilo Alınca Boy Kısalır Mı?

İnsanlar arasında merak edilen ve çokça sorulan bir konu olan kilo alınca boy kısalır mı sorusunu sizin için inceliyoruz.

Kilo Alınca Boy Kısalır Mı?

Kilonun boy üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur fakat dolaylı olarak etkileri mevcuttur. Bu etkiler nedir derseniz, örneğin fazla kilo demek aynı zamanda omurgaya binen fazla da yük demektir. Omurgamız 33 omurdan oluşur ve hepsinin arasında ortalama 1 cm uzunluğunda süngerimsi yapıda yumuşak diskler vardır. Fazla kilolarımız bu diskleri sıkıştırarak boyun daha kısa gözükmesine neden olabilir, şöyle ki fazla kiloların yapacağı baskıdan dolayı her disk zaman içinde 1 veya 2 mm bile kısalsa 33 omur olduğu için toplamda 3,3-6,6 cm daha kısa gözükmemize sebep olabilir. Ayrıca fazla kilo demek uzun vadede(gençlikten-yaşlılığa) daha hızlı bir vücut yaşlanması demektir, zira her vücut yaşlanana kadar yer çekimi etkisi nedeniyle yüzü ve derisi aşağı doğru sarkıyor, vücut ve omurga bile yer çekimi ve yaşlılık etkisiyle yamuluyor eski formunu kaybediyor. Bu etki de kilomuz ne kadar fazla olursa(yer çekimi kuvveti de o kadar fazla olacağından) yaşlılık emareleri de o denli etkili olacaktır. Zayıf insanlar geç yaşlanır/çökmez diye bir tabir vardır Türk halkı arasında bilirsiniz. İşte bunun nedeni de zayıf olmanın sonucu, yaşlanana kadar yer çekiminden daha az şekilde etkilenmenin sonucudur.

Kilo Verince Boy Uzar Mı?

Bu dediklerimin tam tersini düşünürseniz, kilo vererek diskleri rahatlattığımızda bir kaç santime kadar boy farkı görmemiz olasıdır ama tabi mucizevi rakamlar beklemek hayalcilik olur. Boyunuzu uzatmak istiyorsanız mutlaka kilo verip, boy uzatma egzersizleri yapmanızı öneririm.

Sonuç olarak kilo verin, hem görüntü hem sağlık olarak emin olun çok daha iyi hissedeceksiniz.

Mutlaka okumanızı ve uygulamanızı önerdiğim diğer yazılar:

Resimli Boy Uzatma Egzersizleri

Zayıflamak İçin Sağlıklı Diyet Listesi

Yorumları Göster (11)