Hızlı Kas Yapma Yöntemleri

Şüphesiz herkes en hızlı şekilde iyi bir vücuda sahip olmak ister. Hızlı kas inşa etmek için bazı temel kurallar var. Bunlar bilinmezse sürecin uzaması da kaçınılmaz olacaktır. Bunun sonucu hem para hem zaman kaybeden sporcuların motivasyonu da oldukça düşecektir. Şimdi bu yöntemler neymiş görelim;

Daha Ağır Çalışın

Kas kolay elde edilen bir doku değil. O nedenle hafif ağırlıklarla anca sıkılaşırsınız, gerçekten dolu dolu kas inşa etmek istiyorsanız sizi zorlayabilecek ağırlıkları seçmelisiniz. Hareketlerin son tekrarlarında oldukça zorlanıyor olmanız gerekli. Tabii kendinizi sakatlayacak ağırlıklara kesinlikle girmeyin. Ayrıca bunları yaparken iyi bir spor arkadaşı size yardımcı olursa çok daha pratik şekilde hareketleri tamamlayabilirsiniz. (Ufak bir uyarı; ağırlık kemeri her zaman kullanın)

Temel Hareketlere yönelin

Sürekli detay hareketlerle uğraşmak yerine, bench press, squat, omuz press, deadlift, barfix vb temel bölge hareketlerin hakkını verin. Bu hareketler pek çok kas grubunu aynı anda çalıştırdığı için daha ağır basma imkani sağlar.

Bacak Programını Atlamayın

Mutlaka bacak çalışın, hatta hakını verin. Bacak kasları insan vücudundaki en büyük kas grubudur. Bu nedenle bu kasları geliştirmek testosteron hormonunun daha fazla salgılanmasını tetikler. Bu da daha güçlü bir vücut ve daha büyük kaslar demek.

Daha Fazla Yiyin

Evet yanlış duymadınız, yiyin. Limitlerinizi zorlamadan kas inşa etmek çok uzun zaman alır. Kas oluşturmak için limitleri beslenme yönünden de zorlamak gerekir.  Protein ve karbonhidrattan eksik öğünler geçirerek kas inşa etmek hayal olur. Öğünlere önem verin, özellikle kış dönemlerinde maksimum kası inşa edebilmek için bol bol yiyin. Bu sayede daha güçlü olacaksınız. Yaza girerken de diyet ve cardio programlarıyla fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz, bu sayede kışın sağlam beslenerek ve ağır çalışarak inşa ettiğiniz vücudunuzu ortaya çıkartabilirsiniz. Tabii bu fazla yeme olayını tatlılar ve yağlı yemekler için bahsetmiyorum. Her öğünü protein ve karbonhidrat açısından dolu dolu geçirmek açısından bahsediyorum.

İyi Dinlenin

Bu lafı unutmayın : “Kaslar dinlenirken büyür”. Bu gerçekten böyledir. Dinlenmeyen kas büyümez arkadaşlar. O nedenle sağlam çalışmalarınızdan sonra en az 24 saat ara verin. Ayrıca üst üste aynı kas gruplarını çalıştırmayın.

Ağırlıkları Devamlı Arttırmaya Çalışın

Eğer sürekli aynı ağırlıklarda çalışıyorsanız o hayalinizdeki vücudu unutun. Artık arttıramıyorum diyorsanız bile hiç olmazsa 1kg bile olsa ağırlık ekleyin. Hani her spor salonunda olan ufacık ağırlıklar var ya, hah işte onları ekleyin. Mesela bench presste en fazla 20kg – 20kg mi basıyorsunuz? Son sette o ufak 1kg’ları takın ve 21kg – 21kg basın. Çok geçmeden 25’lere hatta 30’lara çıkacağınızı göreceksiniz. Unutmayın, az da olsa ağırlıkları arttırmak prensibiniz olsun.

Supplement Kullanın

Vücut yaparken süreci hızlandıran ve kas inşasını maksimuma çıkartabilecek yegane destek supplementlerdir. Protein tozları, gainerlar, amino asitler, bcaa’lar, glutamine’ler, creatine’ler vb gibi supplementleri bütçeniz elverdiği ölçüde kullanmaya çalışın. Tabii bunların iyi bir beslenme programına destek olarak kullanıldığını unutmayın.

Yorumları Göster (1)