Definasyon Nedir?

Definasyon Nedir?

Bu sporla ilgileniyorsanız “definasyon” veya “define vücut” tabirlerini pek çok kez duymuşsunuzdur. Definasyon kelimesi ingilizceden dilimize geçmiştir ve anlamı “açıklaştırmak, netleştirmek” demektir.

Bu kelimeyi vücut geliştirme sporuyla düşündüğümüz zaman, vücudun yağlarından ayrılıp kasları oluşturan tüm parçaları, damarları bile “net” hale getirilmesini definasyon olarak açıklayabiliriz.

Definasyon Nasıl Yapılır?

Definasyon vücut geliştirmecilerin en korkulu dönemidir. Çünkü iyi bir fizik oluşturmadaki son aşamadır. Bütün kış dönemindeki emeklerinizin karşılığını definasyon dönemi sonununda alırsınız. O nedenle bu dönem çok önemlidir. 90 dakikayı iyi oynadığınız bir maçı uzatmalarda kaybetmek istemeyiz.

Uzun süre boyunca çok iyi antreman yaparak kaslarını geliştirmiş bir kişi definasyona girmezse yaptığı vücudu estetik görünmez.Definasyon döneminde ağılık antremanı ikinci plandadır.Asıl önemli olan istikrarlı ve özenli bir beslenme planı ve bu süreç içerisindeki iradedir.

Vücudun yapısının kalitesini ve estetiğini gösteren en büyük unsur definasyon sonucu ortaya çıkan görüntüdür. Olabildiği kadar inceltilmiş deri ve o derinin altında görülebilen kas lifleri ve damalar o vücudun rütbeleri gibidir.

Define bir vücuda sahip olmak basit bir kaç diyetle olmaz. Ciddi bir diyet programı gerektirir. Kışın “bulk” dönemi tabir ettiğimiz dönemde, serbestçe yiyip ağır antremanlar yaparız. Fazlasıyla da beslendiğimiz için vücudumuz oldukça glikojen depolar. Bu nedenle de bulk döneminde fazla zorlanmayız, ama sıra bahara yani definasyon dönemine gelince işler farklılıklaşır zorlaşır. Bu dönemde alıcağınız sonucu iradeniz belirler.

Örnek Definasyon diyeti için tıklayınız: Definasyon diyeti

 

yorum Yap