Büyüme Hormonunun Önemi Nedir? Doğal Yoldan Nasıl Arttırılır?

Büyüme Hormonu(Growth Hormone) Nedir?

İngilizcesi Human Growth Hormone(HGH veya GH) olarak geçen büyüme hormonu vücutta hipofiz bezinden salgılanan önemi çok büyük olan bir hormondur. Büyüme hormonu doğrudan kas yapıcı bir hormon değildir fakat yağ yakımını hızlandırır, kemik yoğunluğunu arttırır ve yaşlanmayı yavaşlatır. İnsan bedeni yaşlandıkça büyüme hormonu üretimi azalıyor. Örnek vermek gerekirse 20 yaşında bir insanın 80 yaşındaki bir insana göre 20 kat fazla büyüme hormonu salgılıyor.

Büyüme Hormonu Ne Zaman Salgılanır?

GH(Growth Hormone)’ın en çok salgılandığı zaman uyku sürecinde oluyor. Uyku kalitemiz ne kadar yüksekse GH da o kadar fazla salgılanıyor. Araştırmalara göre GH‘ın en çok salgılandığı uyku vakit gece 22.00-02.00 arası olduğu biliniyor. O nedenle gece uykusu sporcular için çok ama çok önemli. GH aynı zamanda vücut geliştirme antremanlarından ve ağır spor idmanlarından sonra çokça salgılanıyor. Ne kadar ağır çalışılırsa ve ne kadar çok kas gurubu çalışırsa GH‘ın da salgılanması o kadar çok oluyor. GH‘ın salgılanmasını azaltan faktörler de mevcut. Örneğin yağlar. Araştırmalara göre spordan önce yağlı yemek tüketen sporcular, normal sporculara göre %50 daha az büyüme hormonu salgılıyor. Yani yağ tüketimi GH üretimini doğrudan etkiliyor. Kan şekerinin yükselmesi de GH üretimini olumsuz şekilde etkıleyen faktörlerdir, şeker içeren gıdalar ve basit karbonhidratlar kan şekerini yükselten gıdalardır. Asla bu gıdalardan uzak durun denemez hepsinin vücutta işlevi var fakat bu faktörlere dikkat etmelisiniz. GH‘ın salgılanmasını azaltan bir diğer önemli faktör ise : SU. Özellikle spor esnasında susadığınız zaman su içmezseniz GH büyük ölçüde azalıyor. GH‘ı arttıran gıdaların en önemlisi ise proteinler. O nedenle spor yapanların her öğününde özellikle spordan önce ve sonra protein kaynaklı beslenmede gerek kas yapımı için gerek de GH için büyük faydası var. Protein tozları ve amino asitler de etkili GH yükselmesi için biçilmiş kaftan. Bunun yanında da supplement olarak arjinin ve glutamine’in de GH üzerinde oldukça olumlu etkisi var.

Büyüme Hormonu Az Salgılanırsa Ne Olur?

 • Kas kütlesi azalır
 • Kandaki yağ değerleri anormalleşir
 • Yaşam kalitesi düşer
 • Yağ kütlesi artar
 • Spor performansı düşer
 • Kemik yoğunluğu azalır
 • Erken yaşlanma belirtileri görülür

Notlar

 • Spordan hemen sonra yağ ve karbonhidrat içeren gıdalar almayın.
 • Yatmadan 2 saat önceye kadar da yağ ve karbonhidrat içeren gıda yemeyin.
 • Gece yatmadan önce süt içmeyin(GH’ın salgılanmasını baskılar)
 • İmkanınız varsa spordan hem önce hem sonra protein tozu ve amino asit alın( GH tetikleyici supplementler de faydalıdır)
 • GH‘ın salgılanımını desteklemek için potasyum desteği alınabilir (Aile hekimine reçete olarak yazdırabilirsiniz)
 • Kafein, sigara ve alkol GH‘ı olumsuz etkiler. Kullanmayın veya azaltın.
 • Gün içinde ve spor esnasında bol su için.

Önemli Not: Sakın büyüme hormonu kürlerine girmeyiniz. Bu kürler çok pahalıdır(1500-2000tl) ve gerçekten etkilidir fakat çok ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Dopinglerin yan etkileri biraz da şansa bağlıdır. O nedenle başkasına bir şey olmadı bana da olmaz diye düşünmeyin. Yan etkilerinden bahsetmek gerekirse, örneğin her insanın vücudunda çok az miktarda kanser hücreleri bulunur, vücuda dışardan growth hormone alındığı zaman vücuttaki tüm hücreler yenilenir gelişir, aynı zamanda kanser hücreleri de yenilenir ve gelişir. Bunun sonucu kanser hücreleri sağlıklı hücrelerden daha baskın hale gelebilir. Yani sonucunda kanser bile olabilirsiniz. Çene uzaması gibi diğer olası yan etkilerinden hiç bahsetmiyorum bile. Kısaca, kullanmayınız (Bu uyarılarım sadece GH’ı hormon olarak dışardan iğne vb türevlerle almak için geçerlidir. Yukarda bahsettiğim gibi doğal yollardan veya supplementlerle GH’ın salgılanmasını arttırmanın herhangi yan etkisi kesinlikle yoktur, aksine faydası vardır)

Yorumları Göster (1)