Amino Asitler Zararlı Mı?

Amino Asitler Zararlı Mı?

Amino asitler zararlı mı diye bir soru teorik olarak hatalı bir sorudur, yani bu soru su zararlı mı demek gibi bir şey, protein kaynaklı her gıdanın temelini amino asitler oluşturuyor, amino asitler olmazsa bizler de olmazdık. Neyse bu konunun detaylarına girmeyeyim, amino asitler zararlı mı sorusu aslında supplement olarak alınan amino asitleri temsil ederek sorulur tabi ki, bu yazıda da bunun üzerinden bir açıklama yapalım

Supplement Olarak Alınan Amino Asit Tabletler Zararlı Mı?

Spor yapan bir kişi normal bir kişinin günlük amino asit alımından daha fazla amino asit alımına ihtiyacı olmaktadır. Bu sebeple peynir altı suyundan üretilen proteinin ayrıştırmasıyla amino asit tabletler üretilmiştir. Bu ürünler sporcuların amino asit ihtiyacını karşılamaya destek olur.

Vücudumuz kaslarımızı tamir etmek, inşa etmek ve kas gelişimini sağlamak için her amino asidi yeteri seviyede oluşturamaz. Dışarıdan almamızın nedeni budur.

Amino asitler zararlı mı sorusunun cevabı kısa olarak “kesinlikle hayır” Bilinen markaların, önerilen miktarlarında kullanılması kişiyi bulunduğu durumdan çok daha ileri seviyelere götürür.

Amino Asitlerin Faydaları Nelerdir?

Amino asit faydaları neler dersek, örneğin futbolcular antrenmanlardan sonra kaslarda oluşan hasarın(bizim hissedemediğimiz bir hasar) tamiri nedeniyle amino asit almaktadır, bu sayede doku tamirini sağlanır. Antrenman sonrasında da vücutta fazladan amino asit bulundurmaları, futbolcuların normalden daha kuvvetli kaslara sahip olmalarına yardımcı olur. Bu bir doping değildir. Doğal bir beslenmedir.

Kaslar nasıl gelişir konusuna bir hatırlayalım, kaslar yoğun çalışma altında yıpranır ve mikro hasarlar meydana gelir, ardından dinlenme sürecinde bu mikro hasarlar onarılır ama bir farkla: Daha güçlü olarak! İşte bu da kas büyümesi demek. Amino asitler de bu kas oranım çalışmasının yapılmasını sağlar.

Sıvı Amino Asit Mi Yoksa Tablet Amino Asit Mi?

Amino asitler sıvı, kapsül ve toz halinde satılmaktadır. Sıvı amino asit en iyisidir. Çok hızlı kana karışır ve genellikle yüksek değerlere sahiptir. Toz amino asitler de kana hızlı karışır, fiyat olarak da sıvıya göre uygundur fakat genelde içimi zor tadı kötüdür. Kapsül/Hap amino asitler en çok tercih edilen amino asit türüdür. Fiyat olarak en uygunudur fakat emilimi sıvı ve toza göre daha uzun sürer. Ben şahsi olarak imkanınız varsa sıvı, yoksa hap amino asit öneriyorum.

Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı mı?

En İyi 5 BCAA

Antreman.net Vücut Geliştirme Programı

Yorumları Göster (12)